"Jag har ingen budget kvar för resten av året"–argumentet.

Det är fortfarande april månad och svaret jag får från den marknadsansvarige personen är att "Jag har ingen budget kvar för resten av året". Måhända ett enkelt sätt att bli av med en säljande reklamare som vill få till ett möte (det fanns ett tidigare intresse att ses), men ett i sanning skrämmande faktum.
För hur flexibelt är ett företag som har spikat sin budget och alla sina marknadsaktiviteter redan i april? Vad finns det för möjligheter att anpassa sig till oförutsedda händelser som kan hända under året? Inga, nada. Och har man överhuvudtaget funderat på den tekniska utvecklingen och vad som sker och kan ske i den allt snabbare föränderliga mediavärlden? Nej, skulle inte tro det. Man är helt enkelt ganska stelbent, traditionell och konservativ. Utan minsta möjlighet att improvisera vad som än händer.
Så hur ser världen ut nu i maj 2010? Vi har precis haft en riktigt lång och kall och snörik vinter. Var den inplanerad i budgeten? Den brukar inte vara det i alla fall. En vulkan på Island som ingen kan uttala namnet på vaknade till liv, drog några halsbloss och helt plötsligt var hela Europa nedstängt. Något liknande har aldrig hänt. Nånsin, ever. Men det påverkade säkert inte budgeten, den låg ju fast.
Bröllopet hade säkert alla marknadsansvariga skrivit in i sina budgetar men hur många hade tagit höjd för en otrogen stekaradvokat? Inte ens Svensk Damtidning. Apple har precis släppt sin iPad men hur den kommer att tas emot och påverka omvärlden är det nog få som kan förutspå. Den kanske kommer få jättestort genomslag inom mediavärlden, snabbt. Var någon förutseende nog att skriva in det i budgeten i början av året? Tror inte det. Och hur har alla marknadsansvariga planerat för Facebook, Twitter och andra sociala mediers sprängkraft? Säkerligen marginellt inskriven i budgeten för de allra flesta.
Och så har vi valet som inte kan ha undgått någon. Men valresultatet är det svårt att sia om redan idag. Men har man spikat budgeten så har man, då kan inte några politiker komma med nya agendor.
Utöver allt ovan kan i princip vad som helst hända, och gör det varje dag. De allra flesta företags agerande styrs av både vad som sker i omvärlden och internt, vad konkurrenterna gör och vad konsumenterna tycker. Hur gör man som marknadsansvarig om konkurrenterna plötsligt dumpar priserna? Eller om man utsätts för ett konsumenttest med negativ resultat som resulterar i proteststorm och köpbojkott? Hänvisar man till den satta budgeten och fortsätter jobba utifrån den när alla andra förutsättningar ändrats? Grattis och lycka till! Men med den inställningen blir man inte kvar länge på ett modernt företag. Eller så är företaget med ledning, ägare och hela konkarongen på oåterkallelig väg in i historieböckerna.
Men det är ju å andra sidan inte något ovanligt i sig...



Kommentarer
Skriv ny kommentarHelt rätt tänk Gustaf! Att 2010 låsa hela budgeten i förväg är synnerligen obegåvat av flera skäl, dels hinner det hända väldigt mycket på ett år och dels är det dumt att sitta pank när det dyker upp kreativa kanonidéer och "offers you can´t refuse" (vilket det ofta gör inför nya budgetår). Samtidigt måste man våga vara långsiktig vilket innebär att en del av budgeten blir låst. Just nu kör vi halvårsbudgetering med 20% obudgeterat vilket har visat sig fungera bra när behoven ändras. Det är också viktigt med ett bra samspel med byrån så att kostnaderna kan "flexa" lite över tiden.
En förklaring till svaret har du (valt att ?) förbisett, nämligen att alla förslag som inkommer är långt ifrån begåvade eller ens lockande överhuvud taget. Då kan "vi har ingen budget kvar" vara ett snabbt och bevämt sätt att slippa förklara. Ibland måste ju kunden få ha lite rättigheter:-)
Det stämmer säkert Richard.
Men om du som marknadschef inte klarar att mota byråns dassidéer kanske du borde byta jobb och söka ett yrke där auktoritet skattas högre, typ dagisfröken.
Skriv ny kommentar