I killed my darling - you can do it too!

På reklambyråer pratas det mycket om uttrycket "Kill your darlings", det vill säga att man måste kunna stryka och lämna sina favoritidéer. Det blir sällan bra att hänga fast vid sin älsklingsidé till varje pris, fastän man tycker om den och att den är perfekt i ens eget tycke.

Envishet och tjurskallighet är visserligen bra egenskaper att besitta men ibland passerar ju även den bästa vara sitt bäst-före-datum. Eller så håller man fast vid sin darling för att man vet vad man har och inte vad man får.

 

I mitt fall handlade det inte bara om en lösryckt reklamidé utan min darling var mer en hel reklambyrå. Jag var med och startade Miami för åtta år sedan. Det är självklart att man då behandlar företaget man varit med och startat som sin egen baby eller älskling. Firman blir ju ens favorit och man har inte ögon för någon annan. Så man sätter byrån främst och försvarar den i med- och motgång. Precis som om man har den perfekta rubriken eller bildlösningen till en annons och vägrar kompromissa eller lyssna på något annat.

 

Men någonstans på vägen kom jag till insikt att det var kanske dags att ge upp min "darling". Det hade blivit dags att bryta upp, gå vidare, göra slut. Eller säga upp sig om man nu kan kalla det för en uppsägning när man själv äger halva företaget. Precis som vi hade sagt upp oss då, åtta år tidigare, kändes detta som ett rätt och bra beslut.

 

Det är bra att säga upp sig ibland. Kasta sig ut, göra något annat, testa något nytt. Man behöver nya influenser, inspiration, utveckling.

Det är lätt att säga men svårt att göra. Precis som det är svårt att "Kill your darlings". Kanske beroende på att vi svenskar är ett otroligt trygghetssökande folk. Allt som är okänt är farligt, allt nytt är obehagligt. Och kanske för att våra föräldrar vuxit upp med devisen att jobba på en arbetsplats hela livet och få guldklocka efter 50 år. Det är sånt som gör att man har svårt att avliva sina favoriter.

 

Men sitter du i valet och kvalet att säga upp dig så gör det. För alternativet är sämre. Att stanna kvar, att härda ut. Förändring är i princip alltid bra. Synd bara att det är något som vi inte lär oss. Skolor, utbildningar, sajter på nätet och coacher berättar hur man söker och får det perfekta jobbet, hur man ska bete sig på jobbintervjuer, hur man skriver sitt CV, hur man nätverkar. Men någon som talar om hur man säger upp sig finns inte. Då är i alla fall den klassiska reklamuppfostran föredömlig som fostrar nya reklamare med mantrat "Kill jour darlings!"

 

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Intressant, jag funderar på jobb inom media/PR när jag pluggat klart. Tror att förändring är lättare för oss lite yngre (typ födda på 80-talet). Även om du "killed your darling" - måste fråga - vilken gerilla aktivitet minns du bäst?

svårt att välja en. willys kampanj med budskap på hundar har varit ett positivt exempel med glimten i ögat.

Bra Gustaf!
Jag håller med dig fullständigt, det är härligt att slänga sig ut i det okända och hittills har det alltid funkat för mig. Spännande, låt mig gärna höra vad du hittar på!

Aludd

Hej Gustaf,

Det var precis min första tanke när jag hörde att du bytt jobb. "Hur lyckades han med det". Det kan vara det svåraste trix som finns när man är egenföretagare, oavsett om man driver en egen reklambyrå eller jobbar inom annan bransch.

M v h

Magnus

Bra och intressant text Gustaf!
Jag har själv funderat på hur det skulle vara att vara anställd igen efter fem år som egenföretagare. Kommer oftast fram till att jag fortsätter med företaget. Jag propagerar för förändring i mina olika uppdrag och roller. Så vi är många som lever efter uttrycket Kill you'r darlings.
Det kräver mod att göra stora förändringar. Jag vet inte om man kan lära sig att bryta upp på andra sätt än att de facto göra det.
'Att jag inte gjorde detta tidigare!' är något jag själv och andra uttryckt efteråt.

Lycka till, vi ses i vimlet!
Maria på MIKU

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.