Jobbar du eller har jobbat inom besöksnäringen? Då kan du utveckla din kompetens inom koncept- och produktutvecklingsarbete för digitala event genom fördjupad kunskap inom bland annat marknadsföring, affärsmannaskap och innovation.
Utbildningen sker på distans, vilket gör det möjligt att studera utbildningen var du än bor eller befinner dig.
Det här är en kort YH-utbildning
Våra korta YH-utbildningar riktar sig till dig som redan är verksam inom en bransch, exempelvis om du har studerat en utbildning eller arbetat inom samma område. Syftet med utbildningen är att bygga vidare och bredda sin kompetens för att ta nya steg i karriären.
Efter utbildningen
Du bygger på dina kunskaper och erfarenhet för att fullt ut kunna bedriva koncept- och produktutvecklingsarbete för digitala event inom besöksnäringen i syfte att skapa ökad kundnytta och lönsamhet.
Digitalisering av besöksnäringstjänster är viktigt för att näringen ska kunna hantera produkter, bokningar och flöden i en snabbt föränderlig värld. Genom att ställa om och utveckla eller skapa nya digitala event kan verksamheter inom besöksnäringen nå nya målgrupper och generera fler intäktskällor.
Efter utbildningen kommer du kunna arbeta med koncept- och produktutvecklingsarbete för digitala event syfte att skapa ökad kundnytta och lönsamhet.