Milstolpe ett avklarat på examensarbetet.

Phu, så nu var det uppnått, milstolpe 1, inlämning av planeringsrapport till opponentgruppen, dessutom nästan ett dygn tidigare än deadline. Planeringsrapporten är som en projektplan ungefär, men med lite mer analys i än vad en normal projektplan, enligt min erfarenhet iallafall, brukar innehålla.
De senaste veckorna har vi jobbat hårt samtidigt som vi ändå tycker att inte kommer någonstans utan bara står och stampar. Vi vet vad vi ska göra, vad vi ska skriva och vilken information vi ska ha in i rapporten men ändå kändes det som om det var mycket snack och liten verkstad, tills i söndags.Vi hade fått en hel del bra och konkret feedback från vår handledare runt vårt första utkast så vi hade en hel del att gå på.
Vi satt och jobbade stenhårt, mesta dels av tiden i allafall, herregud vad svårt det är att hålla fokus längre än 45 min åt gången, och padang så lossnade det och när dagen var slut så kändes rapporten helt plötsligt var riktigt fyllig. MYCKET återstår och det ska verkligen bli kul och intressant att få höra opponentgruppens feedback på det vi har åstadkommit hittills.
Vi har jobbat ganska mycket med saker som kommer att ske i oktober. Alla förberedelser inför våra intervjuer, workshop och annan informationsinsamling som ska ske under oktober är planlagd. Det har ju också tagit tid från den nulägesanalys som vi kanske skulle behöva ha gjort lite mer fyllig. Det bästa i det här läget är att vi lätt som en plätt kan komplettera och ändra planeringsrapporten då det är en igående del i själva slutrapporten.
Vi har satt en egen tidplan som ser ut ungefär så här:
- september - planering + planeringsrapport
- oktober - informationsinhämtning, workshops, intervjuer
- november - analys, slutsatser och rekommendationer
- december - slutförande av rekommendation och slutrapport
- januari - inlämnade av slutrapport, opponeringsrapport
Än så länge ligger vi i fas, men det känns som om mycket kan hända och får vi inte till workshops och intervjuer så kan liten tuva stjälpa stort lass.
Jag började räkna efter hur mycket tid vi lägger ned i gruppen. Vi träffas alltid kl. 12 på torsdagar för att käka lunch och snacka av oss lite innan vi sätter igång och jobbar fram till kl. 18.00. Utöver det har vi nu en period där vi även träffas en dag på helgen och vi gör eget arbete ca 5-10 timmar. Realistiskt räknat lägger vi tillsammans 40-80 timmar/vecka för examensarbetet. Det innebär att vi som grupp totalt kommer att lägga ned som minst 880 timmar och som mest ca 1800 timmar för vår examensarbete tillsammans. Jag hoppas verkligen att det är mödan värt och att vi lyckas med att ge vår kund något riktigt värdefullt av dessa nedlagda timmar.
Som avslutning lite kort uppdatering om gruppdynamiken. Det är fortsatt fantastisk stämning i gruppen. Kickoffen var guld värd där vi knöt lite personliga band till varandra. Alla är arbetsvilliga och försöker bidra med det respektive person är bra på och tycker är kul. Vi skrattar mycket tillsammans och har en hjärtlig och ibland lite rå stämning men det gillar jag... Jag trivs bra med människor där det är högt i tak, att man har distans till sig själv och sina tillkortakommande och framförallt en stor portion humor där skrattet är viktigare än prestigen. I vår grupp finns det också ett stort mått av leveranskapacitet och vilja att leverera vilket gör att det är enkelt att fördela uppgifter.
Jag ser verkligen framemot våra torsdagsträffar! Nu på torsdag ska det bli extra spännande då vi ska skriva en opponeringsrapport på en annan grupps planeringsrapport som vi den 6 oktober ska få framföra muntligt till gruppen.

Kommentarer
Skriv ny kommentarMan får en bra bild av hur det är att plugga på IHM när man läser din blogg. Antalet timmar ni lägger ner skrämmer mig lite. Men det är klart, man få sätta det i relation till vad diplomet är värt i slutändan. Det är ju (som tur är) en begränsad tidsperiod det handlar om. Skall fortsätta följa eran resa mot målet.
Hej Gustaf!
Det är inte meningen att skrämmas och jag kan glädja dig med att så här mycket tid har jag inte lagt ned under de tre tidigare terminerna och just nu är det förmodligen extra intensivt i projektet som tar den tid det tar. Examensarbetet är ju också lite speciellt. Du bestämmer ju själv tillsammans med din grupp vart ribban ligger och vilken typ av uppdrag ni tar och det styr ganska mycket antal timmar ni behöver lägga ned.
Övriga terminer har jag lagt ned utöver lektionstimmarna mellan 5-10 tim/v för inläsning och projektarbete och det är helt hanterbart även med familj, men det krävs disciplin och att man i familjen är överens.
25 februari är måldatumet - examensfest!
Skriv ny kommentar