Han röstade på (SD).

(SD)

 Det har diskuterats mycket vem eller vilka som verkligen röstade på Sverigedemokraterna (SD). Och eftersom vi svenskar inte diskuterar politik öppet och vad vi röstar på kan man bara spekulera, något nog alla gjort. Så hur har då spekulationsdiskussionerna och teorierna sett ut? Jag gissar på att man runt fikaborden på arbetsplatser klumpat ihop SDs röstare till en grupp bestående av arga, unga, lågutbildade män på landsorten. De är svenskar, rasister och främlingsfientliga. Eller hur?

Under höstlovet var vår son och hälsade på farmor i Småland. Han skulle då få en begagnad cykel av farmor som han kunde ha hos henne när han hälsar på. Så de gick till den lokala cykelaffären i det lilla samhället. Kommunen ligger inte så långt från Jönköping och är nog lite av Gnösjö-typ med flera olika företag, vissa mer kända och framgångsrika. Där finns inga getton eller betongförorter.

Ägaren till cykelaffären var väl i 60 års-åldern, från fd Jugoslavien och hade kommit till Sverige i den stora vågen med arbetskraftsinvandling under 60 – 70-talen.

Av någon underlig anledning hade de där i verkstaden börjat prata om just politik och valet och det var då mannen berättade att han hade röstat på (SD). Jag tar det en gång till; den äldre mannen som var invandrad utlänning från fd Jugoslavien hade alltså röstat på det rasistiska främlingsfientliga partiet. Nej, du läste inte fel. Men varför är frågan man då ställer sig. Hur kommer det sig att någon som de facto själv är invandrare valde att rösta på (SD)?

Enligt cykelreparatören hade Sverige blivit ett sämre land sedan han kom hit på 60- eller 70-talet. Han tyckte att det var för mycket strul, för många problem. Det var ingen ordning och reda. Han gillade bevisligen det Sverige han kom till då som tog emot honom och hans landsmän med öppna armar men inte det Sverige han lever i idag.

Jag kan tycka att det är en intressant reflektion som ställer i alla fall mina förutfattade meningar på ända. För vem kan bättre bedöma det än just denne man med sin bakgrund? Och med vilken rätt har alla kritiker i att kritisera och nedvärdera de medborgare som röstade på (SD)? Bakom varje röst finns en människa och individ som har en egen historia. I just det här fallet handlar det om invandraren som röstade på det invandrarfientliga partiet.

Allt är kanske inte så svart eller vitt som vi kanske önskar att det vore.

Omröstning: 
Röstade du på (SD)?

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Det här är bara så dumt. Att klumpa ihop "invandrare" som en homogen grupp. Hört talas om olika religion, rasism i andra länder (exemplevis mot Ghaneser i Italien?). Bara för att en Grek flyttar till Sverige innebär det inte att han definierar sig som bror till en Somalier?

Kan bara hålla med föregående inlägg! Att en invandrare röstar på SD gör inte SD bättre, i mina ögon. Invandrarfientlighet finns inte bara bland oss svenskar utan även bland invandrare. Jag tycker dessutom vi ska fråga oss varför både svenskar och invandrare röstar på SD.

Jag är lite bestört över att läsa det här. Jag förstår att det är skrivet i välmening, men som de säger "the road to hell is paved with good intentions"

Låt mig peka ut problemen i det här resonemanget:

1) Det är skrivet ur ett väldigt etnocentriskt perspektiv där man ser alla invandrare som en homogen grupp.

2) Det är skrivet ur representationstanken. En "invandrare" får representera hela gruppen "invandrare".

3) Det antar att invandrare inte kan vara rasister. Med det perspektivet skulle en SD:are som är rasist inte vara rasist längre när han flyttar till Tyskland, eftersom hen då är "invandrare".

Är SD främlingsfientligt?
Är det kanske så, att man vill ha lite ordning och reda med fokus på invandringen och då stämplats som ett främlings/invandrarfientligt part? Jag tror att det kan vara så och med tanke på vad som skrivits om cykelreparatören och hans tankar kan det finnas en en rimlig förklaring till att han valde att rösta på SD.

Anonymous: att SD inte skulle vara invandrarfientligt får du allt underbygga med material. Det finns gott om bevakning som visar att de är invandrarfientliga. Niklas Sorrenius på Sydsvenskan är en av journalisterna som bevakat dem länge och besitter mycket kunskap om dem. Det råder ingen tvekan om SD:s invarnadrarfientlighet när man läser hans chatt med Sydsvenskans läsare.

Jag åker regelbundet buss och spårvagn till Hjällbo och Angered, där jag som blond och med svenska som modersmål är i klar minoritet.
På Hammarkullens spårvagnshållplats, hänger Miljöpartiets valaffisch kvar med visionen om en utökad språkundervisning på modersmålet. På spanska.
Men när invandrarna kom till vallokalen i höstens val och tog valsedlar för att rösta, var det nog många som hade svårt att skilja på Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna. Partisymbolerna (logotyperna) saknades på valsedlarna och vilket låter mest svenskt?
Vissa kom hit på 60- och 70-talen, precis som cykelreparatören. Men hur lätt var det för folk som kom i år, förra året och förrförra året? Ibland blir man matt.....

Jag blev som Gustaf mest förvånad över att cykelreparatörer var främlingsfientliga, jag minns dem som väldigt välkomnande och hjärtliga!

Hej

@micke, jag tror att många människor och framförallt media klumpar ihop alla invandrare som en grupp. det som jag tycker är intressant är just denna krocken. enligt mig, och säkert många andra, är cykelreparatören invandrare om än för länge sedan. han känner sig säkert som BÅDE invandrare och svensk.
precis på samma sätt som vi och media klumpar ihop alla sverigedemokrater till rasistiska och främlingsfientliga.
minns jackie arklöv som jag tror var både adoptivbarn och nynazist. kanske inte helt logiskt.
ett blogginlägg som det här blir ju per automatik generaliserande och i just det här fallet fick cykelreparatören representera hela gruppen. jag tror alla förstår att det naturligtvis inte är alla som tycker som han gör. men tänk om det finns flera som honom? det vet vi inte, eller hur. det tycker jag är en intressant tanke.
att jag antagit att invandrare inte kan vara rasister tycker jag inte stämmer för det har jag inte skrivit. det är din egna högst personliga tolkning och det kanske säger mer om dig än honom. du verkar nämligen ta för givet att bara för att man röstar på (SD) är man rasist. och det kan göra MIG lite bestört. du kanske själv behöver omvärdera dina åsikter...

Nu tar du dig också friheten att spekulera i hur cykelreparatören känner sig (svensk och invandrare)? Helt ärligt förstärker det lite von oben-känslan i bloggposten.

Och nej, man måste inte alls generalisera. Din ursäkt för att låta en invandrare representera gruppen är lam. Hade du gjort så om en grupp jag tillhör hade jag tagit sjukt illa upp.

Det är en sak att vilja utforska varför folk röstade på SD, en helt annan att låta en (rasistisk) invandrare representera gruppen invandrare.

Angående SD så säger jag så här "Nej, alla som röstar på SD är inte rasister, men ...".

Två frågor: tycker du att SD är ett invandrarfientligt parti? Tycker du att SD:s reklamfilm (som gick på tv) är invandrarfientlig? Om du svarar ja på någon av dessa frågor, hur får du ihop det med att folk som inte är rasister röstade på SD?

micke, din bild av världen är verkligen svart eller vit. du tar alltså för givet att man är rasist om man röstade på (SD). det är en sak vad partiet själva säger sig stå för och hur man agerar och kommunicerar. men det är ju faktiskt en helt annan sak vad folk ser för skäl att rösta på just det partiet.
vi tar några kontrollfrågor:
måste man vara kommunist för att rösta på Vänsterpartiet?
måste man vara kapitalist för att rösta på Moderaterna?
måste man vara arbetare för att rösta på Socialdemokraterna?
måste man vara trädkramare för att rösta på Miljöpartiet?
om Du svarat nej på dessa frågor, hur får du då ihop att man måste vara rasist för att rösta på Sverigedemokraterna.

det är ju faktiskt så att människor agerar irrationellt och emotionellt ibland. jag tror att många röstar på vissa partier på grund av enskilda frågor, även om man kanske inte i stort sympatiserar med hela partiets program.

nya Moderaterna profilerar sig som det enda Arbetarpartiet. men de verkar ju ha attraherat en stor mängd väljare som säkerligen inte är arbetare utan till exempel tjänstemän.

Förstår inte hur man/ni ens kan diskutera detta... Demokratin har haft sin gång, bara att acceptera det. Eller är det kanske ni som borde söka landsflykt?

Förstår inte hur man/ni ens kan diskutera detta... Demokratin har haft sin gång, bara att acceptera det. Eller är det kanske ni som borde söka landsflykt?

Förstår inte hur man/ni ens kan diskutera detta... Demokratin har haft sin gång, bara att acceptera det. Eller är det kanske ni som borde söka landsflykt?

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.