Affärsinriktat ledarskap - tre nycklar för effekt!

Att vara en bra ledare är ett yrke som kräver träning och utveckling. Ledarskapets kvalitet avgörs av hur du förstår och tacklar din specifika affärsutmaning och hur du lyckas leda medarbetarna, bemästra komplexa situationer och driva förändring.
Verkligheten är din bästa coach! Lars Johan Clemedson och Gunther Hiltmann kommer att delge tre nycklar till en effektiv ledarutveckling – och till ett effektivt ledarskap - samt berätta om några av tankarna bakom IHM Affärsinriktat Ledarskap.
Om föreläsarna
Lars Johan Clemedson, Leg. Psykolog. Konsult vid Institutet för Personalutveckling. Lars har arbetet med ledarutveckling, organisationsutveckling och personalutbildning sedan 1985. Han har lett flera stora förändringsprojekt och arbetat med ledningsgruppsutveckling, ledarutbildningar, samt coachning och konsultstöd vid omorganisationer i såväl Skandinavien som Sydeuropa och USA.
Gunther Hiltmann, konsult, med fokus på att som coach och mentor stödja VD, chefer, ledare samt specialister med att nå utmanande och tuffa affärsutmaningar. Günther arbetar även med att som konsult utveckla ledningsgrupper samt stödja VD och ledningsgrupper med affärs- och verksamhetsutveckling. Gunther har varit verksam som lärare på IHM sedan 1998 och har arbetat som specialist, ledare och VD inom ett antal tjänste- och konsultföretag. Välkommen!
Har du frågor? Kontakta magnus [dot] lundbom [at] ihm [dot] se (Magnus Lundbom), 08 - 657 00 34.


